Čaj protiv zatvora: Najbolji čajevi za probleme sa zatvorom

caj protiv zatvora konstipacije

Zatvor ili konstipacija je stanje u kome osoba retko prazni creva ili je ono praćeno nelagodnostima. Javlja se u skoro svim periodima života, a posledica je lošeg rada creva.

Zatvor je zdravstvena tegoba koja se javlja veoma često. Procenjuje se da je svaki čovek makar jednom u životu imao konstipaciju.

Dijagnoza se postavlja kada osoba ima manje od tri stolice u toku nedelje udruženo sa bolovima u stomaku, vrtoglavicom, mučninama i osećajem nadutosti.

Obično je stolica i previše tvrda, pa neretko može doprineti i razvoju nekih drugih stanja, kao što su hemoroidi ili šuljevi.

Zatvor kod beba i dece

Zatvor je kod beba veoma čest problem i najčešće je praćen bolovima u stomaku, te nervozom i razdražljivošću. Javlja se i kod dojene dece, i kod dece na adaptiranom mleku, s tim što se kod dojenčadi javlja ređe.

Neki od uzroka zatvora kod beba su prelazak sa majčinog mleka na adaptiranu formulu, uvođenje čvrste hrane, kao i nedovoljan unos tečnosti, prehlada ili ishrana siromašna vlaknima.

Kod dece ispod 6 meseci savetuje se masaža stomaka, grejanje i vežbe nogama nalik na vožnju bicikla. Blaga masaža stimuliše stomačne mišiće da pritisnu i „pokrenu“ creva i na taj način se stolica lakše eliminiše. Nekim bebama pomaže i brčkanje u toploj vodi.

Kod beba starijih od 6 meseci i dece pomažu kompot od šljiva i jabuka, ovsene kaše, ishrana bogata vlaknima i dosta tečnosti, najviše vode.

Kako se deci ispod godine ne preporučuju čajevi, čaj od kamilice, u manjim količinama, možete ponuditi deci nakon prvog rođendana.

Prirodni lekovi za zatvor kod odraslih

Kako je ovo veoma čest problem, sigurno je da svako zna makar jedan prirodan lek za zatvor. Univerzalni saveti su, svakako, povećanje unosa tečnosti i promena nezdravih navika u ishrani. Više povrća i voća, semenki, žitarica treba svakodnevno uvrstiti u ishranu.

Često problem sa zatvorom imaju osobe koje na poslu mnogo sede. Sedelački način života i stres često su uzroci zatvora kod odraslih osoba. Premalo fizičke aktivnosti, promena klime, neki lekovi i bolesti, kao i hormonski disbalans neki su od razloga za pojavu zatvora.

  • Maslinovo ulje kao lek protiv zatvora

Dobar lek za zatvor je maslinovo ulje. Preporučuje se da se svako jutro na prazan želudac popije po jedna supena kašika, ali i da se koristi u salatama i jelima. Najbolje je koristiti ekstradevičansko.

  • Mekinje za bolju probavu

Mekinje se takođe savetuju za olakšavanjeovih tegoba. Mekinje će smekšati stolicu i podstaći creva da rade, pa se očekuje da brzo olakšaju problem.

  • Čia i seme lana za regulisanje zatvora

Laneno i čia seme su takođe dobri saveznici u regulisanju zatvora. Vodite računa o tome da se laneno seme uvek mora samleti pre upotrebe.

  • Suve šljive pomažu kod zatvora

Smatra se da su šljive namirnice sa najjačim laksativnim dejstvom, jer, osim što su bogate vlaknima, sadrže i sorbitol, šećer koji podstiče pražnjenje creva.

  • Žitarice i napici koji pomažu kod zatvora

Od žitarica mogu pomoći još i proso i amarant, a od napitaka – kafa. Sa kafom ne treba preterivati, jer u tom slučaju možete postići potpuno suprotan efekat. Preporučuje se da se u toku dana popije do dve šoljice.

  • Soda bikarbona kao lek protiv zatvora

Takođe, soda bikarbona može da bude dobar lek. Rastvorite jednu kašičicu u ¼ šoljice tople vode i popijte. Koristite sodu bikarbonu bez aluminijuma.

  • Tuširanje pomaže kod zatvora

Pokušajte i sa tuširanjem naizmenično toplom i hladnom vodom, naručito u predelu stomaka. Naravno, vodite računa da voda ne bude prevruća i previše hladna.

Obavezno se posavetujte sa lekarom ako zatvor traje duže od dve nedelje, odnosno ako imate jake bolove, krvave tragove u stolici ili ste primetili i neke neobične tegobe, poput umora.

Stručnjaci navode i da je fizička aktivnost ključna za rešavanje ovog problema, naročito ukoliko često patite od zatvora. Umereni treninzi, trčanje, pa čak i šetnja, može pomoći da vaša creva počnu bolje da rade i da se prazne.

Prirodni čajevi protiv zatvora

Osobama koje pate od zatvora preporučuje se unos od čak 3 litra najpre vode, ali i drugih tečnosti. Ako vam je teško da popijete toliku količinu vode, ukusni čajevi biće pravi izbor za vas.

1. Zeleni čaj za borbu protiv zatvora

Zeleni čaj deluje veom blagtvorno na probavu.

Zeleni čaj se već vekovima koristi u kineskoj medicini i poznat je kao odlično sredstvo za jačanje imuniteta i sprečavanje upalnih procesa u telu.

Ima dijuretsko svojstvo, a blagotvorno deluje i na nadutost i bol u stomaku usled konstipacije.

Čaj je najbolje piti između obroka, nekoliko šoljica dnevno.

Jednu kašičicu rinfuznog čaja prelijte vrelom vodom, pa ostavite do 10 minuta da odstoji.

Najbolje je piti ga nezaslađenog.

2. Čaj od kamilice protiv zatvora

Čaj od kamilice je poznat i u našoj narodnoj medicini za ublažavanje stomačnih tegoba.

Kamilica opušta mišiće digestivnog trakta, te pomažu da se creva lakše isprazne.

Čaj od kamilice umanjuje i grčeve i bolove nastale kao posledica zatvora.

Kamilica pomaže i u obnavljanju sluzokože creva i može se koristiti i svakodnevno, kao preventiva.

Supenu kašiku cvetova kamilice prelijte sa 2 dl ključale vode i ostavite do 30 minuta da stoji.

Nakon toga procedite i pijte čaj 3 puta pre jela, najbolje nezaslađen.

3. Čaj od maslačka podstiče rad creva

Maslačak je takođe prijatelj probave. Osim što smanjuje apetit, čaj od maslačka podstiče rad creva i ublažava tegobe nastale njihovim nepravilnim radom i zatvorom.

Čaj od korena maslačka pripremajte tako što kašičicu usitnjnih suvih delova korena stavite u mlaku vodu, pa kuvate zajedno do ključanja, poklopite i ostavite sledećih desetak minuta da se ohladi. Čaj se ne zatim procedi i pije nezaslađen.

Čaj od suvih cvetova maslačka priprema se tako što se čaj prelije ključalom vodom, poklopi i ostavi desetak minuta, a zatim ocedi i pije nezaslađen.

4. Čaj od žalfije za borbu protiv zatvora

Čaj od žalfije se smatra prirodnim antibiotikom. Žalfija pomaže regulaciju varenja i ublažava bolove, nadutost i gasove u stomaku.

Ipak, njeno korišćenje može pratiti i nekoliko nuspojava, a zabranjena je za dijabetečare, trudnice, epileptičare i osobe koje pate od hipertenzije.

Osobe koje piju lekove protiv nesanice ne smeju da konzumiraju čaj od žalfije.

Čaj od žalfije ima i umirujuće dejstvo, pa je moguće da ćete od njega biti pospani. Zato se ne preporučuje ukoliko vam je posao vezan za vožnju ili ga pijte rano ujutru ili uveče.

Kašičicu čaja prelijte kipućom vodom i ostavite da odstoji najviše 10 minuta, poklopljeno. Nakon toga procedite i pijte nezaslađen, sa par kapi limunovog soka kako biste ublažili gorčinu.

5. Čaj od nane protiv konstipacije

Čaj od nane je takođe jedan od najpoznatijih čajeva u našoj tradicionalnoj medicini i poznat je po svom pozitivnom dejstvu na rad probavnog sistema.

Nana ublažava i bolove i eliminiše gasove i nadutost i opušta mišiće probavnog sistema.

Čaj napravite tako što dve velike kašike prelijete sa litrom vode i pijete pre svakog jela u toku dana.

6. Čaj od đumbira je odličan za lečenje konstipacije

Čaj od đumbira je veoma koristan za lečenje zatvora.

Koren đumbira (u komadu ili narendan) veličine oko 1 cm prokuvajte sa oko 3 dl vode i ostavite oko pola sata poklopljeno.

Čaj ima specifičan ukus, pa je dozvoljeno da dodate i malo meda.

7. Čaj od kore krušine za lečenje zatvora

Čaj od kore krušine je veoma učinkovit za lečenje zatvora, bolova u stomaku usled lošeg varenja, nadutosti i drugih tegoba koje uzrokuje loše varenje i neredovno pražnjenje creva.

Dobro je koristiti je za lečenje hroničnog zatvora, ali pospešuje i rad jetre, žučne kese, rešava probleme glavobolje i lošeg pamćenja, a i reguliše menstrualni ciklus.

Koristi se isključivo osušena kora krušine koja počinje da se prikuplja krajem zime i suši se na promaji (mada može i nekoliko sati u rerni na 100 stepeni). Sveža kora se ne sme koristiti, jer izaziva dijareju, mučnine, povraćanje i grčeve.

Najbolje je koristiti ga u kombinaciji sa drugim biljkama, ali se sa velikom pažnjom pravi razmer i udeo lekovitih biljaka.

Isprobajte ova 3 recepta kako bi rešili problem zatvora:

  • Čaj protiv zatvora napravite od mešavine 30 g kore krušine, 30 g pitome nane, 20 g kima i 10 g lista sene. Od ove količine uzmite 1-2 kafene kašičice i prelijte ključalom vodom, ostavite da odstoji oko 10 minuta, pa popijte u večernjim časovima, jer se dejstvo čaja očekuje 8-12 časova nakon što popijete.
  • Druga varijanta čaja priprema se od 20 g suve kore kruševine, 20 g kore pasdrena, 20 g slatkog korena, 20 g lista pirevine i 20 g plodova sene. Sve se lepo izmeša, pa se od dobijene smeše izdvoji 2 kašike i doda u pola litra vode. Čaj se kuva 15 minuta, pa se ostavi preko noći i ujutru zasladi sa 3-4 kašike pekmeza od šljiva. Tako dobijeni čaj se pije ujutru i uveče.
  • Mešavina čaja koja takođe pomaže priprema se od 100 g krušine, 100 g komorača, 100 g neoljuštenog ovasa i 50 g kamilice. Sve lepo promešajte, pa uzmite 2 kašike mešavine i prelijte sa 2 šolje ključale vode. Ostavite oko 20 minuta, pa ocedite i pijte čaj u toku dana u manjim gutljajima, najbolje nezaslađen.

Krušinu je najbolje koristiti do dve nedelje kada se pravi obavezna pauza nakon sledećeg uzimanja.

9. Čaj od belog sleza protiv zatvora

Čaj od belog sleza vam je sigurno poznat kao lek za iskašljavanje i gušobolju.

Manje je poznato da sluz belog sleza igra sjajnu ulogu u borbi protiv zatvora. Naime, sluz belog sleza „podmazuje“ sluzokožu creva i pomaže varenje hrane, a samim tim i pomaže i protiv zatvora.

Kašiku belog dodajte u toplu vodu i kuvajte do ključanja, a zatim ostavite20-30 minuta, da pusti sluz. Ocedite i pijte čaj pre jela.

10. Čaj od lanenog semena

Čaj od lanenog semena je veoma dobar za korišćenje kod odraslih (pa čak i trudnica), ali ne i kod dece.

Uzmite cele semenke lana u zdravoj hrani, pa 1-2 kašičice prelijte sa šoljom ključale vode.

Ostavite poklopljeno oko 20 minuta i nekoliko puta promešajte u međuvremenu.

Seme će nabubreti i pustiti malo svoje sluzi koja je veoma korisna u borbi protiv zatvora.

Ocedite i popijte dobijenu tečnost bez ičega ili sa malo meda.

Čajna mešavina za probleme sa zatvorom

Napravite mešavinu od po 25 g komorača, anisa, korijandera i kima, pa kašičicu mešavine prelijte sa 2 dl ključale vode i ostavite da odstoji narendnih 10-15 minuta, da se malo ohladi. Zasladite čaj domaćim medom i pijte nekoliko puta u toku dana.

Ostali čajevi za borbu protiv zatvora

Za lečenje zatvora probajte i čaj od breskve. Kašiku osušenih cvetova breskve prelijte sa pola litra vode i takav čaj pijte jednom u toku dana. Deci se preporučuje da popiju do jedne kašike.

Čaj od raži protiv zatvora priprema se od 30 g zrna raži koja se kuva u  1 l vode oko 10 minuta. Pije se 2 šolje dnevno čaja.

Usitnite po 25 grama kamilice, komorača, kima i cveta trnjine, pa  1 kašiku mešavine kuvati 2 do 3 minuta u 1 šolji vode. Kad se ohladi, zasladiti medom i popiti. Ovu mešavinu mogu da piju i deca.

Čaj od šipka može da pomogne kod problema sa zatvorom. Šaku plodova šipka presecite na pola i kuvajte 20-30 minuta, pa čaj zasladite sa malo meda i pijte 2 puta dnevno.

Napravite mešavinu od jednakih delova matičnjaka, nane i hajdučke trave, pa tri kašike mešavine prelijte sa litrom ključale vode i ostavite oko 10 minuta da stoji. Pijte 3 šolje čaja, najbolje pre obroka.

Za zatvor mogu pomoći i čajevi od iđirota, crvotočine, majorana, koprive, hajdučke trave, cikorije i kantariona.

Čaj protiv zatvora

HERBA MED ČAJ PROTIV ZATVORA (ZA PROBAVU)

Lenja creva kao posledicu imaju neredovno pražnjenje (zatvor/opstipaciju).

Osećaj nadutosti stomaka izuzetno je neprijatan, a ako problem sa neredovnom stolicom traje dugo može izazvati i druge ozbiljnije zdravstvene probleme.

Čaj HERBA MED za probavu (protiv zatvora) ovaj problem rešava veoma uspešno jer svojim aktivnim principom ubrzava peristaltiku creva, uspostavlja refleks pražnjenja, pa se ostvaruje normalno i redovno pražnjenje.

  • NE SADRŽI SENU i ne deluje kao trenutni laksativ
  • REGULIŠE PRAVILNO I POTPUNO PRAŽNJENJE debelog creva
  • UBRZAVA PERISTALTIKU CREVA kod lenjih creva
  • STIMULIŠE I USPOSTAVLJA REFLEKS PRAŽNJENJA, što omogućava svakodnevno pražnjenje (bez tegoba i napora) i izbacivanje otrova iz organizma
  • NE STVARA ZAVISNOST

VAŽNO je da ovaj čaj rešava problem, ali i regeneriše i epitalizuje sluznicu debelog creva.

Poboljšanje ćete uočiti veoma brzo, ali se sa terapijom nastavlja do potpunog izlečenja.

Preporuka je da se terapeutski piju 3 šolje čajne mešavine dnevno dok se ne uspostavi pravilno pražnjenje, a onda se može preći na 2 ili 1 šolju, kako bi se održavalo stanje i ustalila probava…

Praksa našeg tima je da svakom korisniku čaja pruži podršku sve do izlečenja problema. To znači da su Vam naši farmaceuti na raspolaganju u našoj apoteci ili putem telefona 011 3247 347

Kvalitet čaja potvrdilo je Ministarstva zdravlja republike Srbije.

  • 100% prirodni čajevi
  • 26 godina postojanja
  • Brojni izlečeni pacijenti
  • Podrška HERBA MED stručnog tima sve do izlečenja

HERBA MED ČAJ PROTIV ZATVORA

Čaj protiv zatvora